Atopický ekzém trápí děti i dospělé a jde o nepříjemný problém, který vyvolává zarudnutí kůže a úporné svědění. Víte, jak s ním žít a jak s ním bojovat?
Atopický ekzém může být nepříjemný, ale dá se sním žít. Co nejvíce pomáhá kůži zklidnit?
Atopický ekzém nemívají jen miminka nebo malé děti, ale problém mohou mít i dospělí. Obvykle se ekzém objeví v dětství, někdy se podaří zbavit se jej, ale obvykle pak trápí pacienty po celý život. Jen vzácně se pak atopický ekzém objeví z ničeho nic až v dospělosti, ale i to se stává. Každý, kdo s atopickým ekzémem bojuje, ví, že to není vůbec nic jednoduchého. Zvláště proto, že v životě atopika se neustále střídají období, kdy je problém menší, a kdy ekzém propukne v plné síle. Stydět se ale za své problémy jistě nemusíte, s atopickým ekzémem se dá žít, ale je třeba dbát na řadu preventivních opatření a je nutné se o kůži rovněž řádně starat.
Každému může vadit něco jiného
Kůže atopika je velmi náchylná a velmi často svědí. Navíc je suchá, tvoří se na ní šupinky, když pak ekzém propukne a objeví se v plné síle, na mnoha částech těla se začnou tvořit červená svědivá ložiska. Jde o problém bohužel viditelný, atopický ekzém se často tvoří na rukou, na krku nebo v obličeji, a zejména o problém, který opravdu neustále svědí. To je mnohdy nesmírně omezující. Někdy může vyrážka nejen svědět, ale i mokvat nebo se v místě ekzému tvoří puchýřky s hnisem. Pomáhají samozřejmě léky nebo masti, ale je třeba je užívat jen krátkodobě. Lékař může naordinovat kortikosteroidy, ty se však používají jen na krátkou dobu, když ekzém zrovna propukne a ukáže se v největší síle. Atopik se však musí zaměřit zejména na prevenci a přizpůsobit svému onemocnění i běžný život.
Atopický ekzém se může zhoršovat kvůli působení mnoha vlivů. Škodlivý je prach, některé potraviny, agresivní čisticí prostředky, vadit mohou i mýdla nebo prací prášky ale i materiál, ze kterého se vyrábí oblečení. Umělé materiály škodí, stejně tak jako vlněné svetry a podobně.
Jak s atopickým ekzémem přežít?
Atopik se musí připravit na to, že jeho problém jen tak sám nezmizí. Úplně nejdůležitější je promazávání kůže a to neustále. I když je ekzém v klidové fázi, je třeba pokožku promazávat kvalitními krémy určenými pro atopickou pokožku. Ty zabraňují svědění, vzniku nových ložisek a starají se o to, aby kožní bariéra nebyla tolik narušovaná. Každý pacient by pak měl vědět, za jakých okolností se mu ekzém zhoršuje, je třeba vypozorovat, co působí dráždivě a tomu se vyhnout.
V neposlední řadě je potřeba vyhýbat se i stresu, protože právě ten atopický ekzém také znatelně zhoršuje.