Káva pro opravdové znalce


Jsme tady jen jednou
Jsme na světě jen jednou a byla by škoda si život pořádně neužít. Jednou z možností je že si vychutnáte to co máte rádi. Stojí za to objevovat nová jídla a nové chutě a najít si tak něco nového, co si čas od času dopřejete. Dobré jídlo dělá s psychickou stránkou divy, tak proč si nedopřát něco co vám zaručeně zvedne náladu?

savec cibetka

Existují potraviny i nápoje, které mají spoustu zdravotních benefitů. Mezi ně patří například čaj. Mezi čaji najdeme i skutečné poklady, které prokazatelně zbavují tělo škodlivin nebo podporují imunitu. Mnoho čajových směsí se dá používat k léčbě různých zdravotních problémů a samozřejmě se mohou použít jako prevence. Pokud vás něco trápí, zaručeně na váš problém najdete čaj, který vám pomůže alespoň jako podpůrná léčba.

Velice populární je káva. Ta se pěstuje nejvíce v Africe, odkud se vyváží do celého světa. Kávové plantáže jsou navíc v nabídce mnoha cestovních kanceláří, které do nich pořádají výlety. Odnést si můžete z takové výpravy informace o pěstování kávy i o sklizni. Dozvíte se mnoho věcí které jste nevěděli a můžete ochutnat čerstvě sklizenou a čerstvě praženou kávu přímo z plantáže. Pokud se chystáte třeba do Argentiny, jistě vám kancelář nabídne nějaký výlet za kávou, určitě ho neodmítněte.

hrnek káva

Tak jako u všeho, i u kávy existuje mnoho druhů. Nejrozšířenější jsou arabica a robusta a jejich směsi. Na chuť kávy má největší vliv pražení. Během pražení se ke kávě mohou dodat různé příchutě jako je třeba vanilka nebo čokoláda. Skutečnou perlou mezi kávami je cibetková káva, která vzniká tak, že si cibetka dá nezralou kávu, kterou nestráví a vyloučí. Ta se potom sbírá, čistí a praží. Trávicí enzymy mají na kávu velký vliv a chutná úplně jinak než běžná káva. Zkuste ji, třeba vám zachutná, a pokud nemáte odvahu vy, dejte ji třeba někomu jako dárek.