Novohrad nejsou Novohradské hory

Novohrad je region v jižní části Slovenska, který údajně patří mezi oblasti s nejvyšší nezaměstnaností a s relativně velkou chudobou. Tyto zdánlivé ukazatele mohou odrazovat mnoho zájemců o turistiku a poznávání cizích krajů, ovšem ve skutečnosti je to spíše výhoda. Proč se vypravit právě sem a prozkoumat prostředí pro mnohé z nás neznámé a zajímavé?

krása Slovenska

Krajina nezasažená průmyslem – vznik Novohradu souvisí s bývalou Novohradskou župou, která kdysi bývala součástí Rakouska-Uherska. V současné době zaujímá větší část okresu Poltár a také části okresů Rimavská Sobota a Lučenec. Tento jižní cíp Slovenska není zasažen průmyslovou výrobou v takovém měřítku, že by to mělo negativní vliv na tamní krajinu i na chování obyvatelstva ve smyslu stresující honičky a workoholismu.

slovenská příroda

Klid a pohodaubytování Novohrad vám tu zajistí především dostatečný klid pro uvolněné od stresového vypětí současné civilizace. Bude se vám tu vyhýbat shon a spěch a lze tu podnikat jak pěší výlety po okolí, tak i cyklistické výpravy. Není to odtud daleko do Maďarska a zároveň na sever do Slovenského rudohoří či Národního parku Slovenský kras. Zájemci o delší výletové trasy mohou podniknout jednodenní výlety do Nízkých či Vysokých Tater.

Příjemné podnebí – celá jižní část Slovenska přechází v Juhoslovenskou kotlinu a Podunajskou a Východoslovenskou nížinu, což jsou velmi teplé podnebné pásy, na něž navazuje v Maďarsku pahorkatina Mátra a velmi úrodná zemědělská oblast Alföld. Zde se velmi dobře daří zemědělským plodinám a podnebí je příznivé i pro turistický ruch, zejména pro turistiku, cykloturistiku a poznávací výlety autokarem. Budete se tu cítit velmi příjemně i v jarním či podzimním období. A možná, že se necháte zlákat i návštěvou termálních lázní Miskolc-Tapolca, které jsou od regionu Novohradu vzdálené pouhých několik desítek kilometrů.