Připadá vám až příliš přitažené za vlasy tvrdit, že by měl být v každé domácnosti práškový hasicí přístroj 6 kg? Od čeho tu máme hasičské záchranné sbory, to bychom si mohli rovnou hasit požáry sami a hasiči by pak zůstali bez práce anebo by pouze vyprošťovali zraněné z aut při dopravních nehodách nebo by zasahovali při povodních. Ono to ale není tak růžové, jak se zdá, protože některé požáry nelze hasit jinak, než těžkou technikou a s nasazením specifických ochranných obleků, například rozsáhlé lesní požáry nebo hořící chemickou továrnu a ropnou rafinerii. Ovšem na druhou stranu hasicí přístroj dokáže u malých ohnisek požáru zachránit majetek v hodnotě milionů korun, a to rozhodně není zanedbatelné.
Jestliže se vám doma stane, že například vzplane olej na pánvi, a od plamenů začne hořet závěs, měli byste duchapřítomně zasáhnout, a to velmi rychle. Jestliže máte doma hasicí přístroj, stačí jej pouze uvést do činnosti, a během pár minut je po ohni. Zde je důležitý právě moment překvapení a rychlost, protože pokud byste hasičák neměli, sice rychle zavoláte hasiče, ale ti než přijedou, byť třeba za 15 minut, za tu dobu bude byt v plamenech a vy přijdete o střechu nad hlavou, nebo alespoň o vnitřní vybavení za půl milionu korun.
Proč právě práškový – zapamatujte si, že práškové přístroje jsou to nejlepší, co máte v ruce. Mohou se jimi totiž hasit prakticky jakékoli předměty, a to dokonce pod elektrickým napětím do 1000 V, tudíž v domácnosti zcela bez problémů. Prášek hasí tak, že zamezí ohni přístupu ke vzduchu, a oheň se prostě udusí. Takto lze hasit hořlavé kapaliny, pevné předměty – dřevo, plast, papír, v podstatě jakoukoli věc. Uhasíte i plameny v rozvodné elektrické skříni a hořící zásuvku ve zdi, hořící kuchyňský mixér nebo televizor. Ve vašem zájmu je tedy přístroj doma mít a naučit se s ním zacházet, abyste v případě požáru jen popadli tlakovou láhev a začali rychle a hlavně duchapřítomně jednat.