Proč nechat vyčistit koberec důkladněji, než běžným vysavačem

Koberce představují v současné době nejoblíbenější podlahovou krytinu v domácnostech, kancelářích a různých provozovnách služeb či obchodech, ať už se jedná o výrobky kusového charakteru, anebo střižené v metráži. Je to svým způsobem textilie, tkanina z převážně syntetických vláken, a tak bychom také každý koberec měli na podlaze vnímat.

kobercová vlákna

Zkuste si představit, že byste chodili každý den doma po svých riflích a našlapovali po vlněném svetru a pak si je po nějaké době oblékli. Jistě byste byli překvapeni, kolik nečistot a pachů by materiál oděvu absorboval. Zde je také jednoduchá odpověď na to, proč k důkladnému vyčištění koberců nestačí jen obyčejný vysavač na prach. Proč alespoň občas pozvat domů čisticí stroj Rotovac, s rotační hlavicí, který se těší dobrému jménu po celém světě?

koberec v hale

Odumřelá pokožka a její tuková složka – z každého lidského (i zvířecího) organismu odpadávají odumřelé šupinky pokožky a spolu s ní i tukový maz. Ty se snadno vmísí a přilepí na kobercová vlákna a vysavač nemá takovou sílu, aby je všechny nasál. Spolu s atmosférickým prachem tu pak vytvoří souvislou našedlou vrstvu.

Tuk z vaření – do ovzduší v bytě se dostává i tuk z přípravy pokrmů, a to i tehdy, pokud využíváte kuchyňský odsavač par. Tuk na podlaze se smísí s prachem a v kontaktu se vzdušným kyslíkem začne oxidovat neboli žluknout. A pokud jste někdy objevili v chladničce zapomenuté staré žluklé máslo, jistě si umíte představit, co je to za nepříjemný zápach.

Zbytky potravin – jestliže na koberec občas upadne namazaný chléb, kousek brambory, špageta s kečupem, hořčice, trocha omáčky nebo šlehačka, pokusíte se je odstranit ručně, ale nikdy se vám nepodaří docílit perfektního výsledku. Proto by měl být na koberec vpuštěn čisticí stroj.

Bosá chodidla – kdybyste chodili v jedněch ponožkách dva měsíce v kuse, jistě by se to projevilo na jejich „vůni“. Podobný proces se odehrává i na podlaze, pokud po ní chodíte naboso nebo v silonkách či ponožkách. Tam, kde se koberce pouze vysávají suchým sáčkovým vysavačem, časem začne jejich povrch připomínat ty zmíněné několik týdnů nošené ponožky. Čisticí stroje čištění koberců v Praze https://www.wismont-cisteni.cz/ si poradí i s touto záležitostí.